Saturday ,16 January 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Аврамовски ја превзема „круната“ за најдобар стрелец во ПМФЛ
Аврамовски ја превзема „круната“ за најдобар стрелец во ПМФЛ

Аврамовски ја превзема „круната“ за најдобар стрелец во ПМФЛ

Вардар е новиот Шампион на Македонија, за натпреварувачката сезона 2019/20. Сезоната која беше прекината после одиграни 23 кола, доби нов владател, а тоа е нашиот Вардар. Избраниците на Васоски остварија 13 победи, 7 нерешени резултати и 3 порази. Го имавме и најдобриот напад во лигата со вкупно 33 постигнати голови, како и најдобрата одбрана со само 14 примени погодоци.

Даниел Аврамовски од Вардар е најдобриот голгетер сезонава во ПМФЛ, епитет кој го превзема од Влатко Стојановски, кој минатата сезона беше најдобриот стрелец во лигата.

Листа на најдобри стрелци во ПМФЛ за сезоната 2019/20 изгледа вака:

1. Аврамовски Даниел ( Вардар) -10

2. Алими Арменд (Шкендија) -9

3. Прелчец Никола (Борец) -9

4. Јурина Марин (Шкупи) – 8

5. Карваљо Пауло Едуардо ( Македонија Ѓ.П) -7

6. Селмани Ремзифаик ( Ренова) -7

7. Божиновски Боби ( Македонија Ѓ.П) -6

8. Да Луиз Јуниор Серџо Антонио ( Шкупи) -6

9. Ибраим Бесарт ( Шкендија) -6

10. Адеми Илирид (Ренова) -5

11. Имери Омар (Шкендија) -5

12. Кировски Христијан (Струга Трим Лум) -5

13. Марковиќ Иван (Работнички) -5

14. Реис Родригес Леовигилдо Јуниор (Вардар) -5

15. Тошевски Давид (Работнички) -5