Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Андов, Китановски, Димовски и Ѓурковски дел од У19 селекцијата, за претстојниот квалификациски турнир
Андов, Китановски, Димовски и Ѓурковски дел од У19 селекцијата, за претстојниот квалификациски турнир

Андов, Китановски, Димовски и Ѓурковски дел од У19 селекцијата, за претстојниот квалификациски турнир

Македонската репрезентација до 19 години од 13. до 19. ноември го игра квалификацискиот турнир за пласман во Елитна фаза квалификации за пласман на Европско првенство. Фудбалската федерација на Македонија е организатор на турнирот, а нашата млада селекција е во група со Англија, Босна и Херцеговина и Луксембург.

Селекторот на Македонија до 19 години, Горан Станиќ за квалификацискиот турнир ќе смета на четворица играчи од редовите на Вардар. Се работи за голманите, Матеј Андов и Кристијан Китановски, потоа Александар Ѓурковски и Бојан Димовски,

Првиот натпревар од турнирот македонската репрезентација го игра на 13. ноември против БиХ од 13:00 часот, на 16. ноември (13:00 часот) се соочуваме со Англија и на 19. ноември (13:00 часот) играме против Лукембург.

Натпреварите на македонската репрезентација се играат на тренинг центарот „Петар Милошевски.