Tuesday ,23 April 2024
Home > ФК Вардар > У-16 > Порази за пионерските екипи на ФК Вардар на гостувањето кај Шкендија
Порази за пионерските екипи на ФК Вардар на гостувањето кај Шкендија

Пионерските екипи на ФК Вардар денес гостуваа во Тетово, на екипата на Шкендија, во рамките 11 првенствено коло. И двете екипи на Вардар доживеаа порази на гостувањето против нивниот конкурент за трофејот.

Помладите пионери во еден интересен натпревар со многу голови на крајот загубија со резултат од 3:2. Избраниците на Деспотовски има за што да жалат на овој меч, со оглед дека први успеаа да го отворат резултатот и да поведат со 0:1, со голот на Георг Стојановски во 17 минута. Сепак до крајот на првото полувреме домашниот тим успеа да постигне два гола и да направи целосен резултатски пресврт. Во 23 минута, екипата на Шкендија го израмни резултатот на 1:1, за во 33 минута да направи пресврт и да поведе со 2:1, резултат со кој се замина на полувреме. Во 48 минута, Шкендија постигна трет гол и зголеми на 3:1, додека конечните 3:2 на овој дерби дуел ги постави Славче Живков во 54 минута од мечот.

Вардар: Стојковски, Јовановски, Давков, Стојчевски, Ѓорѓоски, Сељанац, Алими, Давидовски, Стојановски, Мирков, Андрески.

Пораз претрпеа и пионерите на Вардар, кои се поразени од врсниците од Шкендија. Уште во 6 минута домашниот тим го отвори резултатот и поведе со 1:0, за конечните 2:0 да бидат поставени во 62 минута од мечот. Ова е втор последователен пораз за пионерите во лигата.

Вардар: Величкоски, Петејчук, Асани, Ѓурковски, Крстевски, Радуловиќ-Величковиќ, Гугуљанов, Речица, Омерагиќ, Туша, Игнатов,