Sunday ,27 September 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > У-17 > Гео најдобар стрелец во пионерската Супер лига, Антонио Мирков е на 4.место
Гео најдобар стрелец во пионерската Супер лига, Антонио Мирков е на 4.место

Гео најдобар стрелец во пионерската Супер лига, Антонио Мирков е на 4.место

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар како втори го завршија есенскиот дел во пионерската Супер лига, но можат да се пофалат дека го имаат најдобриот стрелец во овој дел од сезоната.

Георг Стојановски заврши на првото место на листата на најдобри стрелци во оваа категорија. Вардаровиот напаѓач со вкупно 17 постигнати голови го држи врвот на најефикасни играчи во пионерската Супер лига. Во ТОП-5 листата, место има за уште еден играч на црвено-црните, тоа е Антонио Мирков кој има 9 погодоци.

1. Георг Стојановски ( Вардар) -17

2. Беким Алимоски ( Победа) и Мартин Талаков ( Акад.Пандев) -16

3. Дашмир Елези ( Шкендија) – 12

4. Мирков Антонио ( Вардар) – 9

5. Ване Крстевски ( Акад.Пандев) – 8

6. Васко Глигоров ( Акад.Пандев), Никола Миткоски ( Њу Старс) и Марио Ристовски ( Работнички) – 7