Saturday ,22 February 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Пом.пионери поразени, младинците на ФК одиграа со нерешен резултат, на контролни натпревари
Пом.пионери поразени, младинците на ФК одиграа со нерешен резултат, на контролни натпревари

Пом.пионери поразени, младинците на ФК одиграа со нерешен резултат, на контролни натпревари

Две вардарови младински фудбалски екипи одиграа контролни натпревари, како подготовка за стартот на новата натпреварувачка сезона.

 На теренот на Академијата, пријателски натпревар одиграа помладите пионери на Вардар и Шкупи, меч кој го добија гостите од Чаир, кои славеа со резултат 2:1. Стрелец на единствениот гол за Вардар беше Бесар Гуџуфи.

Вардар: Тасев, Павлески, Љушев, Милошевски, Ричков, Здравковски, Каровски, Идризи, Попов, Ибраими, Гуџуфи.

Контролен натпревар одиграа и младинците на Вардар, кои за противник ја имаа екипата на Њу Старс. Мечот се одигра на теренот во населбата Јане Сандански и заврши со нерешен резултат 2:2. По првото полувреме резултатот беше оној почетниот 0:0. Вардар прв успеа да го отвори резултатот во вториот дел и да поведе со голот на Малик Хасановиќ. Следеше резултатски пресврт на овој меч, откако тимот на Њу Старс со два гола поведе со 1:2. Сепак до крајот на мечот, за израмнување на резултатот се погрижи Давид Ристовски, кој ги постави конечните 2:2 на овој интересен дуел.

Вардар: Андов, Зендели, Манасиевски, Рушити, Мицевски, Ристовски, Трајановски, Ѓурковски, Хасановиќ, Туша, Омерагиќ. 

Стартот на новата сезона е предвиден да започне на 31.август.