Tuesday ,07 May 2024
Home > ФК Вардар > Петлиња > Младите надежи на Златко Таневски, генер. “2009“ со две победи во денешното коло од детската лига

Денес на терените на ФК Работнички, своето коло од детската лига го одигра генерацијата на ФК Вардар родени “2009“ година. Избраниците на Златко Таневски одиграа два натпревари и забележаа исто толку победи во дуелите со Кул

Најпрво Вардар (2) се сретна со екипата на Кул (1) која ја совлада со резултат 3:2. Прва голема прилика имаше Андреј Гудов кој ја погоди стативата од голот на Кул. Истиов играч сепак успеа да го отвори резултатот и да му донесе водство на Вардар од 1:0. Врати противничката екипа, кога еден од нивните играчи ја погоди пречката. До крајот на првото полувреме за одбележување е обидот на Колевски кој заврши покрај голот, како пречката на Кул од слободен удар. По првите 20 минути резултатот беше 1:0 за Вардар.

На стартот на второто полувреме и тоа многу бргу за три минути постигнавме два гола и го зголемивме резултатот. Најпрво за 2:0 погоди Даниел Колевски, додека предноста на 3:0 ја зголеми Максим Павловски. До крајот на дуелот, успеа Кул да воспостави резултатска неизвесност, најпрво со својот прв гол денес намали на 3:1. Мора да напоменеме дека нашиот голман, Лазаревски одбрани неколку удари на Кул(1). Имавме можност предвреме да го решиме победникот, кога Стојковски и Колевски шутираа, но голманот на Кул ги спречи нивните обиди. Во последната минута од мечот втор гол за Кул, за да намали на 3:2, што беше и конечен резултат на крајот од овој дуел.

На вториот меч се сретнаа екипите на Вардар (1) и Кул (2). И тука однесовме триумф со резултат со идентичен резултат од 3:2. Првите два гола на дуелот ги постигна Димитар Ацевски кој му донесе водство на Вардар од 2:0. До крајот на првиот дел противникот успеа да постигне гол и да го намали резултатот на 2:1. Во вториот дел најпрво следеше израмнување на 2:2, додека Димитар Ацевски со хет-трик повторно му го врати водството на Вардар од 3:2, со што беше и конечен резултат на крајот од овој натпревар.

Две победи за младите надежи на Златко Таневски, кои денес покажаа голема борбеност и желба за победа.