Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > ФИНАЛЕ ЗА ГЕНЕРАЦИЈАТА 2008 НА „ВАРДАР КУП СКОПЈЕ“
ФИНАЛЕ ЗА ГЕНЕРАЦИЈАТА 2008 НА „ВАРДАР КУП СКОПЈЕ“

ФИНАЛЕ ЗА ГЕНЕРАЦИЈАТА 2008 НА „ВАРДАР КУП СКОПЈЕ“

ФИНАЛЕ ЗА ГЕНЕРАЦИЈАТА 2008 НА „ВАРДАР КУП СКОПЈЕ“

352574396_232640406189720_2297595998465881594_n

Генерацијата 2008 успеа да обезбеди финале на турнирот кој е во организација на ФК Вардар. Во рамките на полуфиналето, нашите млади надежи после изведување на удари од белата точка беа подобри од екипата на Национал Софија (5:4).

Гледавме квалитетен и борбен натпревар до последната судиска свирка, како и што доликува на еден полуфинален натпревар на ваков силен турнир. Во регуларниот дел натпреварот заврши без победник (1:1). Екипата од Бугарија по првото полувреме имаше предност од 1:0, но Вардар беше подобриот тим во вториот дел од натпреварот.

353594028_232640789523015_7651600726496120077_n

Избраниците на Колев притиснаа во вториот дел, имаа повеќе од играта и заслужено стигнаа до израмнувачки гол кој беше дело на Христијан Марковски за 1:1, резултат кој беше и конечен во регуларниот дел.

352543789_232641316189629_5349481578016242926_n 352805328_232641006189660_5626847072246514219_n

Се пристапи на изведување на пенали, каде како подобар се покажа нашиот тим, кој погоди во сите пет серии, а прецизни од белата точка беа Илија Митаноски, Христијан Јевтоски, Стефан Бујаровски, Иво Марковски и Душан Бојовиќ Заев кој го постигна победоносниот гол, вреден финале на турнирот. Еден удар од белата точка одбрани нашиот голман, Павел Грбевски.

352404227_232643816189379_8944133834927381489_n 353042548_232643719522722_6780478103548978306_n

Утре, во големото финале за трофејот ќе се бориме со екипата на Лудогорец која во полуфиналето со резултат 3:0 беше подобра од екипата на Црвеа Ѕвезда.

Честитки до младите вардарци, кои оставија срце на терен и на крајот заслужено се радуваа.