Tuesday ,25 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Големо засилување за Вардар: Потпиша Кире Маркоски!
Големо засилување за Вардар: Потпиша Кире Маркоски!

Големо засилување за Вардар: Потпиша Кире Маркоски!

Во последниот ден од фудбалскиот преоден рок во Македонија, најтрофејниот успеа да обезбеди потпис на уште едно супер добро и проверено фудбалско име. Се работи за крилниот напаѓач Кире Маркоски.

Вардар оваа сезона нема никакви изговори. Навивачите чекаат прво место и враќање онаму каде што и припаѓа ,,црвено – црниот” тим, во Првата фудбалска лига на Македонија и на меѓународна сцена.

Кире Маркоски е новото засилување на Вардар, потпишувајќи едногодишен договор со нашиот клуб. 27 годишниот напаѓач има 5 настапи и 1 постигнат гол за најдобрата репрезетација на Македонија, 6 голови на 16 нстапи за младата репрезентација, вклучувајќи ги и настапите на Европското првенство вo 2017-та.

Има над 150 настапи во првата фудбалска лига на Македонија, освоена една титула и два купа. Како интернационалец има настапи во Аел Лимасол на Кипар, и Спартак Трнава каде го освојува купот на Словачка во 2019-та, велат од ФК Вардар.

Добредојде во Вардар, Кире!