Friday ,22 January 2021
Последни:
Home > Историја > ФК Вардар 1947/48 – почетоци
ФК Вардар 1947/48 – почетоци

ФК Вардар 1947/48 – почетоци

ФК Вардар е формиран далечната 1947 година(види документ), првата година фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија.

Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, вардарци играле двомеч со Слога, од Нови Сад. 
Слога – Вардар 1:1
Вардар – Слога 2:1

 Па така Вардар се пласирал во I лига. Во најсилната лига, и деби сезона, Вардар од 10 екипи завршил на 8 место со биланс од 5 победи 4 нерешени 9 порази = 14 бодови.

Највеќе настапи во оваа сезона запишале Кокиновски Васко (18), Анте Андоновски (18), додека пак најдобар стрелец бил Ѓорги Цинциевски со (9) голови и Јане Јаневски со (6) голови.

За првпат во оваа сезона Вардар играл и меѓународни натпревари:
Славија (Софија) – Вардар 0:0
Дерменџи (Џумаја) – Вардар 0:3
Вардар – Партизан (Тирана) 3:0
Вардар – Септември ( Софија) 4:0
Вардар – Септември ( Софија) 2:0