Friday ,19 April 2019
Последни:
Home > Историја > Историја: Тодоровски во два наврати беше и прв тренер на сениорската екипа

Историја: Тодоровски во два наврати беше и прв тренер на сениорската екипа

13507108_1160380267336629_636816706737132577_nЃОРЃИ ТОДОРОВСКИ-ЏОНИ – Десен бек, роден 1955 година во Белград.

Во Вардар дојде во 1970 година и во “црвено-црниот” дрес има одиграно вкупно 200 натпревари, од кои 89 првенствени во прволигашка конкуренција во поранешна Југославија.

Во два наврати беше и прв тренер на сениорската екипа во ситуација кога клубот се наоѓаше во големи финансиски проблеми. За Вардар постигнал вкупно 11 погодоци.