Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-18 > Кадетите минимално поразени од тимот на ФК Победа
Кадетите минимално поразени од тимот на ФК Победа

Кадетите минимално поразени од тимот на ФК Победа

Кадетите на ФК Вардар, денес на домашен терен ја пречекаа екипата на ФК Победа. На еден дуел со голем број погодоци, гостинот од градот Прилеп дојде до победа со резултат 3:4 (3:2).

283088760_10221454180566125_4173009752424659230_n

Вардар започна со овие 11: Данчевски Данстак Андреј,  Ивановски Лука, Таневски Кристијан, Петровски Андреј, Јовановски Филип,  Недељковиќ Лука, Алији Алтин, Анчевски Никола (К ), Алексоски Андреј,  Славев Мартин и Трајковски Драган.

283160898_10221454177286043_7974954855195296611_n

Првиот дел беше вистинска голејада, двата тима заедно постигнаа пет гола во првите 45.минути на овој кадетски дуел. Вардар поведе најпрвин со 1-0 преку Алији Алтин во 5.минута, ривалот успеаа потоа да изедначи на 1-1. Ние тргнавме со сите сили да го вратиме водство и успеавме во 30.минута, кога Славев Мартин погоди за 2-1. За жал прилепчани имаа прилика три минути потоа и повторно ја вратија резултатската симетрија, изедначи ФК Победа на 2-2. Ние не се предававме и в 38.минута преку Јовановски Филип поведовме со 3-2. Данстак не дозволи по трети пат да се вратат на реми, па на одмор заминавме со минимална предност, односно по 45.минути фудбал беше 3-2 за Вардар.

 282561189_10221454173765955_1468567937268058652_n 282232138_10221454169165840_5672734663569571858_n 281633226_10221454176006011_7845818515644323739_n

Имавме минимална предност од првиот дел, на почетокот на вториот дел нападнавме со сите сили со цел да ја зголемиме и да дојдеме до три бода. Имавме четири големи прилики во овој период,  кој за жал не ги претворивме во погодок.  Алији Алтин пропушти две шанси за гол за црвено-црните кадетки, потоа по една прилика имаа Јовановски Филип и Мартин Славев.  За сето тоа дојде казна, гостинот успеа да изедначи на 3-3 по едно наше невнимание во 65.минута. Имаа шанса и за целосен пресврт, но Данстак успеа да ја скроти таа опасност. До крајот не успеавме да ги реализираме своите прилики, па дојде уште една казна како што тоа секогаш е во фудбалот. Победа со гол за 3-4 дојде до три бода на оваа кадетска средба.

280760680_10221454168925834_1565007726683583990_n 281171050_10221454171085888_7348790263494122498_n