Home > ФК Вардар > У-18 > Работнички подобар од Вардар, во кадетското фудбалско дерби
Работнички подобар од Вардар, во кадетското фудбалско дерби

Кадетите на Вардар на домашен терен во Кадино беа домаќини на Работнички. На оваа средба гостинот победи со 1-4 (1-2).

Во првиот половина час се играше претежно на средината на теренот со спорадични прилики на двете страни, гостинот во 11.минута поведе со 0-1. Вардарци се обидуваа да дојдат до резулатска симетрија на оваа средба. Во 32.минута беше досуден слободен удар за кадетите на Вардар на 20-сетина метра, топката ја зема Смиљков Филип упати силен удар во долниот дел од голот и погоди за реми 1-1. Имавме голема среќа четири минути потоа кога Работнички ја погоди нашата десна статива. Најголема шанса во првиот дел за целосен пресврт на црвено-црните имаше Бектеши Хабиб, чиј удар за малце не заврши во голот. Дојде казната „романтичарите“ поведоа пред крајот на првиот дел со 1-2, резултат со кој се замина на одмор.

393768772_306302748823485_5564948710141212682_n

Во вториот дел не успеавме да израмниме, противникот најпрвин во 56.минута поведе со два гола предност, односно со резултат 1-3. На 20.минути до крајот беа поставени конечните 1-4 на ова средба од 7.коло во кадетската супер лига.

394254955_306304868823273_5650806812856433795_n

ВАРДАР: Краљевски Максим, Поповски Мичо, Атанасовски Лука (К), Туша Харбин, Бектеши Хабиб, Галевски Кристијан, Настевски Ангел, Радески Златко, Смиљков Филип, Спасовски Милош и Шаботиќ Емир

Играа уште: Спасовски Дамјан, Крстевски Марко, Танчев Михаил, Цековски Давид, Ѓорѓиевски Матеј и Миовски Александар.