Tuesday ,16 April 2024
Home > ФК Вардар > Петлиња > Фк Вардар генер. “2003“ подобра од генер. “2004“ на контролен натпревар
Фк Вардар генер. “2003“ подобра од генер. “2004“ на контролен натпревар

Денес на новиот спортски комплекс во населбата Хиподром, меѓусебен контролен натпревар одиграа Фк Вардар генерации родени 2003 и 2004 година. Секако поуспешни беа повозрасните, кои забележаа победа со резултат од 10:2. Инаку се играше тгри полувремиња по 20 минути. Уште во првата четвртина на мечот, избраниците на Ане Андовски имаа високо водство од 3:0, кое само го зголемуваа до крајот на натпреварот, Во вториот дел, генерација “2004“ успеаа да ја затресе мрежата на повозрасните Вардарци и тоа на два пати, но генерација “2003“ постигна нови четири голови, за предност од 7:2. Во последниот дел од 20 минути, уште три гла во мрежата на помалите, за конечни 10:2 на овој дуел. Инаку се играше 8+1 на теренот.

Головите за победничката екипа ги постигнаа: Александро Прелоговски (2), Филип Ѓорѓиевски (2), Влатко Стојановски, Горазд Јордановски, Благоја Јаневски, Петре Тасевски, Дарио Јовановски и Марио Петрушевски. Головите пак за генерација “2004′ беа дело на Горазд Попов и Марко Софијански. Ова беше последен контролен натпревар за генерација “2004“ пред заминувањето на турнирот во Сандански ( Бугарија), во периодот од 17-21 февруари.