Home > ФК Вардар > Прв тим > Вардар одигра реми во Боговиње, со овој резултат го губиме врвот на табелата во ПМФЛ

Денес во Боговиње нашиот Вардар гостуваше кај тимот на Ренова на и за жал одигра 0:0, резултат со кој го губиме лидерското место во ПМФЛ од Шкендија. Црвено- црните истрчаа на теренов со следниве 11-сетмина: 28. Пачовски, 3. Попов, 4. Мијушковиќ, 14. Велковски, 19. Хамбарџумјан, 16. Глигоров, 20. Николов, 9. Блажевски, 70. Фелипе, 7. Љамчевски, 22. Ивановски.

Мечот почна со почетно испитување на силите и мирна игра на средина од теренот. Вардар во првата третина од полувремето ја има целосната иницијатива и ако не создава посериозна шанса за загрозување на голот на домаќините. Во дваесетата минута слободен удар за црвено – црните топката ја исфрла домашната одбрана пред Фичо да може да го загрози голот на домаќинот. Десет минути подоцна повторно Ивановски за малку “краток“ и не доаѓа до топката во 5-те метри по корисен центаршут испратен од Хоф. Попов во 34 минута со разорен удар стрела кон домашниот гол од над 20 метра, но топката профучува крај дирекот во гол-аут. Вардар и покрај иницијативата мора да се задоволи со реми на полувремето.

Во вториот дел Вардар е решен од Боговиње да замине со 3-бода веднаш уште на почетокот ја презема иницијативата во целост.  За кратко време доделени им се на самиот почеток од второто полувреме  жолти картони на тројца фудбалери во нашиот тим и тоа : Хоф, Филипе и Глигоров. Во 53 слободен удар за Вардар на далечина над 25 метра комбинираат двајца фудбалери и шутира Попов силно, но само во грбот на еден играч на ’“гипсарите“. Во следните 10-15 минути блага иницијатива на вардарци, но без посериозни шанси за погодок. Во 72 минута удар од аголот еден од фудбалерите во црвено- црни дресови скокна највисоко тоа беше Ивановски и со глава стрелаше млако топката мина 1-2 метра покрај левиот дирек. Во 77 минута нафрлена топка мешаница во 16те метри, последен до топката стига Мијушковиќ ја смирува и упатува удар, но за жал само до ногата на еден домашен фудбалер. Во 90 минута поради симулација втор жолт и со тоа и автоматски црвен картон за Асани. До крај за жал само јалова иницијата за водство.