Saturday ,13 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Македонија У15 го освои 3.место на меморијалниот турнир „Јосип Каталински – Шкија“
Македонија У15 го освои 3.место на меморијалниот турнир „Јосип Каталински – Шкија“

Македонија У15 го освои 3.место на меморијалниот турнир „Јосип Каталински – Шкија“

Македонската фудбалска репрезентација до 15 години настапи на 9.издание на меморијалниот турнир, „Јосип Каталински-Шкија“. Нашите млади надежи го освоија 3 место на турнирот.

212069612_4778912398791968_3782774320024061637_n

Најпрво во полуфиналето, момците на Драган Начевски беа поразени од репрезентацијата на Босна и Херцеговина, со резултат 2:1. Во борбата за третото место, Македонија беше подобра од селекцијата на Белград, триумфирајќи со резултат 2:1.

Сите три гола на турнирот беа дело на Стефан Младеновски, играчот кој од Вардар премина во Академијата на ФФМ. Инаку за овој турнир повик за настап повторно доби Милош Спасовски, играчот кој настапува за генерацијата 2006 на Вардар.

214810877_4778911002125441_7186213813954072717_n

Првото место и припадна на БиХ, која на финалниот дуел беше подобра од заедничката селекција на Сараево и источно Сараево.