Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Младинците убедливи со ФК Тетекс
Младинците убедливи со ФК Тетекс

Младинците убедливи со ФК Тетекс

Младинската екипа на ФК Вардар, денес во рамки на 5.коло на домашен терен ја совлада екипата од Тетово, тимот на ФК Тетекс со високи 6-0 (3-0).

386656993_297589249694835_8556734823224541967_n

На самиот почеток имавме инцијатива, па веќе во 2.минута поведовме со 1-0, а по пет минути игра во 7.минута ја удвоивме предноста. Првите два гола беа идентични, Ангел Настевски асистира за Филип Радевски во двата случаја, а пак Радевски стрелаше два пати успешно и веќе по седум минути игра во Кадино имавме „капитална“ предност. Доминиравме до крајот на првите 45.минути, на одмор заминавме со предност од 3-0. Последниот погодок во првиот дел го постигна Никола Уневски во 41.минута, најпрвин доби асистенција од Антонијо Крстевски, излезе сам на сам со голманот на “штофарите“ и погоди за 3-0.

386648519_297589976361429_2669255725879586161_n 386613631_297589306361496_4825478172023687150_n

На почетокот на вториот дел имавме иницијатива како и до тогаш, нововлезениот Гаштаров и Уневски први имаа свои прилики кои не донесоа погодок. Во 55.минута топката ја имаше Матеј Цветановски, одлично го пронајде Уневски Никола кој погоди за 4-0. Се беше во наш знак, имавме доминација, имавме посед, креиравме шанси и погодоивме уште два пати до крајот на оваа младинска средба. За високи 5-0 стрелаше Гаштаров Матеј 69.минута по асистенција на Кукуловски, На 15.минути до крајот беа поставени конечните 6-0, тој беше креација на дваја играчи кои влегоа од клупата во вториот дел. Марко Николовски асиститаше до Туша Агрон кој погоди во 75.минута за три бода со триумф од шест гола.

386604271_297589709694789_2206053864398041615_n

Вардар: Илиевски Леонид, Настевски Ангел, Кулуковски Влатко, Дошев Ѓорѓи (K) , Кузмановски Михаил, Уневски Никола , Цветановски Матеј, Спасиќ Тино, Крстевски Антонијо, Спасовски Милош и Радевски Филип.

386558030_297589376361489_4773999373638447388_n

Играа уште: Филевски Никола, Фидановски Зоран, Туша Агрон, Гаштаров Матеј, Јаневски Михаил, Николовски Марко и Лефковски Давор.