Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Младинците со висока победа во градското дерби со Работнички, два гола за Величковски
Младинците со висока победа во градското дерби со Работнички, два гола за Величковски

Младинците со висока победа во градското дерби со Работнички, два гола за Величковски

Младинците на ФК Вардар го совладаа високо тимот на Работнички во градското младинско дерби. Избраниците на Милан Илиевски-Мичка дојдоа до победа на домашен терен со резултат 3-0 (3-0).

277671427_10221213205181891_2351746540621001637_n
Мичка дуелот го започна со овој состав: Јовчев, Живков, Величковски, Трпезановски, Серафимов, Стојилевски, Каровски, Стојановски, Дошев, Хасани и Здравковски.

277163578_10221213204901884_8695852377504602209_n
Тргнавме офанзивно, прва прилика имавме преку Живков на оваа средба. Гостинот се закани на нашиот гол одлично одбрани Јовчев. Ние имавме повеќе од играта, Здравковски се закани со удар од дистанца кој мина над гредата. Шансите се редеа пред голот на противникот, потоа се обидоа да отворат и Серафимов и Хасани, чии удари не донесоа предност, но ние бевме тимот кој доминираше и прашање на време беше кога ќе отвориме со гол. Никола Величковски стапи на сцена, најпрвин во 30.минута имаше прилика, потоа во 32.минута со мајсторски удар од 20.метра погоди во аголот за предност од 1-0. Атакувавме на удвојување на предноста, Величковски со удар со глава успеа да донесе предност од 2-0. Противникот се закани, но на нашиот гол капитенот Јовчев Гоце беше на висина на задачата. Нашата добра игра во последните 2.минути беше крунисана со гол на Живков, се играше 43.минута кој ги постави конечните 3-0 за првите 45.минути на овој младински суперлигашки натпревар.

277309754_10221213204621877_1926751639708162864_n 277557824_10221213204381871_7859054053297658856_n-2 277590268_10221213203701854_7324257486943145182_n-2
Во вториот дел влеговме растеретени поради високата предност, тренерот на вардарци направи измени на самиот почеток со цел да освежи дел од тимот. Голема прилика имавме преку Здравковски, чиј удар го сопре противничкиот голман. Потоа следеа уште две шанси кои не ги претворивме во погодок, Здравковски и Живков се обидоа да погодат по 4-ти пат во мрежата на гостинот. Ние целосно диминиравме во сите аспекти на фудбалската игра на оваа средба. По една од ретките контри на „романтичарите’ на нашиот гол повторно фантастичен беше Јовчев кој го  фати ударот со влез во нозе. Со убедлива игра и резултат 3-0 дојдовме до победа.

277563004_10221213204981886_414801284635617466_n