Home > ФК Вардар > У-19 > Младинците на Фк Вардар минимално поразени од лидерот во втората лига
Младинците на Фк Вардар минимално поразени од лидерот во втората лига

Денес на теренот со вештачка трева во населбата Ѓорче се одигра пријателски натпревар помеѓу младинците на Фк Вардар и екипата на Љубанци, која е лидер во втората Македонска фудбалска лига. Мечот заврши со победа на Љубанци со резултат 2:0.

На овој дуел гледавме две различни полувремиња на нашите младинци, кои беа многу поактивни и поразиграни во првите 45 минути. Црвено-црните беа тие што го диктираа темпото на игра во првиот дел, најчесто напаѓаа од десната страна преку Андреј Ричков и Александар Трајчевски. Најубавата шанса за погодок ја имавме во 32 минута, кога Ердон Даци биеше во добро поставениот голман на противничкиот тим. На одмор се замина со почетниот резултат 0:0.

Сепак поголемото искуство и зрелоста на Љубанци дојде до израз во вториот дел, кога успеаа да постигнат два гола и да забележат триумф на овој контролен натпревар. Љубанци дојде во водство со среќен погодок, кога со удар од некаде 20-сетина метри, топката од стативата мавна во нововлезениот голман Зибери и заврши во голот. Вториот гол беше постигнат некаде во 82 минута, за поставување на конечниот резултат од 2:0. Во второто полувреме, избраниците на Љупчо Марковски се повлекоа и играта воглавно се одвиваше на нашата половина. Сепак ова е добар резултат за нашите надежи, ако се земе предвид дека игравме со моментално првопласираниот тим во втората фудбалска лига, кој е голем претедент од следната сезона да го гледаме во ПМФЛ.

Стартни 11 за Вардар: Ѓорѓиоски, Исмаил, Ричков, Јошевски, Кремчевски, Додевски, Беќири, Трајчевски, Даци, Тасевски, Апостоловски.