Home > ФК Вардар > У-19 > Младинците на Фк Вардар подобри од Љубанци, на пријателски натпревар
Младинците на Фк Вардар подобри од Љубанци, на пријателски натпревар

Денес на теренот во населбата Ново Лисиче, се одигра контролен натпревар помеѓу младинските екипи на Фк Вардар и Љубанци. Во еден интерен натпревар, црвено-црните успеаа да забележат победа со минимални 1:0.

Вардарци настапија со следниве 11-сетмина: Трајчевски, Ричков, Личина, Исмаил, Тасевски, Кремчески, Додевски, Даци, Димков, Апостоловски и Димитровски.

Се играа две полувремиња по 45 минути, а моментот на одлука падна во 87 минута, кога со единствениот погодок на Берат Исмаил успеваме да забележиме триумф. За одбележување е првото полувреме, кога противничката екипа не успеаа да реализира удар од белата точка, односно нашиот чувар Трајчевски беше поуспешен. Црвено-црните имаа уште неколку прилики за гол, кои останаа неискористени. Ова се последните подготовки, пред стартот на пролетниот дел од сезоната, каде избраниците на Марковски ќе атакуваат на двојната круна.