Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > ТОП-5 стрелци и асистенти во ФК Вардар! Ивановски најдобар стрелец , Хамбарџумјан најдобар асистент
ТОП-5 стрелци и асистенти во ФК Вардар! Ивановски најдобар стрелец , Хамбарџумјан најдобар асистент

ТОП-5 стрелци и асистенти во ФК Вардар! Ивановски најдобар стрелец , Хамбарџумјан најдобар асистент

ФК Вардар годинава нема доминантен стрелец кој би се одвоил од останатиот дел од тимот па така 56 погодока во првенството и тие во купот се распоредени на поголем број на играчи , од кој само двајца имаат двоцифрен број на погодоци за тимот . Во различен период од сезоната различни играчи доминираа со постигнати погодоци. Во првата полусезона блесна младиот Петковски , а во втората новодојдениот Блажевски.

ТОП-5 СТРЕЛЦИ

 МЕСТО  ФОТО                   ИМЕ  ПРВА ЛИГА КУП НА РМ  ВКУПНО ГОЛОВИ
 1.   Филип Ивановски  11 0 11
2.      Филип Петковски  6 4 10
3. Дејан Блажевски  8 0 8
4. Филип Петров 3 4 7
5.   Артак Дашјан  4 1 5

Кај асистенциите за гол  доминираат ерменските интернационалци  и Асани .На првата позиција е Хамбарџумјан со дури 8 асистенции, на третата е Дашјан а младинскиот репрезенативец и член на црвено-црните се наоѓа на втората позиција со исти број на асистенции во лигата со Дашјан , но зад своето име има асистенција и во Купот на Македонија.

ТОП-5 АСИСТЕНТИ

 МЕСТО      ФОТО                               ИМЕ   ПРВА ЛИГА ВО КУПОТ ВКУПНО
 1. Хофханес Хамбарџумјан 8  1 9
2. Јасир Асани 4  1 5
3. Артак Дашјан 4  0 4
4. Филип Петковски 1  3 4
5. Никола Глигоров 1  2 3