Home > ФК Вардар > У-17 > Пионерите на Вардар убедливи со Охрид Лихнидос
Пионерите на Вардар убедливи со Охрид Лихнидос

Пионерите на Вардар убедливи со Охрид Лихнидос.

Пионерите на ФК Вардар го совладаа тимот на Охрид на денешниот домашен дуел во Скопје, ние победивме со резултат 3-0.

340014374_1289513805107229_5549547094437894522_n

ВАРДАР: Нанчовски Стефан , Цековски Давид, Шаботиќ Емир, Јанкоски Драган , Туша Харбин , Цониќ Максим , Танчев Михаил (К ) Анастасов Матеј , Миовски Александар , Смиљков Филип и Бектеши Хабиб.

Започнавме офанзивно, прва прилика за нас имаше Атанасовски Матеј чии удар го добрани гостинскиот голман. Потоа Танчев се закани во две прилики, најпрвин од игра потоа и од слобден удар. Потоа Емир Шаботиќ одлично проби по левата страна , беше фаулиран во шеснаесетникот и судијата досуди пенал.Сигурен реализатор беше капитенот Михаил Танчев.До крајот на полувремето бележиме пробив на Танчев по левата страна , одлично го проигра Максим Цониќ но овој биеше покрај стативата.

340068039_2188741751317204_7764535242211143213_n

Во второто полувреме доминиравме на теренот , убава шанса имаше Емир Шаботиќ но голманот на Охрид одбрани.Шаботиќ имаше уште една шанса но ја погоди стативата.Конечно иницијативата ја крунисавме со гол , Максим Цониќ убаво прими топка во шеснаесетникот и со убав удар го совлада голманот за наше водство од 2:0.Продолживме со иницијативата и повторно гол, Емир Шаботиќ асистира до нововлезениот Злате Радевски кој погоди за водство од 3:0, резултатот кој се покажа конечен.

Играа уште и Грбовиќ Дарис , Радески Златко, Хасиќ Мирза , Алексовски Дамјан и Ѓорѓиевски Матеј.