Tuesday ,07 May 2024
Home > ФК Вардар > Петлиња > (ФОТО) Победа на пријателски натпревар за генерацијата “2008“ на ФК Вардар во дуел со С.Р.Ц Карев

Младите Вардарци на фудбалскиот клуб Вардар од генерација родени 2008“ година денес одиграа контролен натпревар против екипата на С.Р.Ц. Карев. Овој меч се одигра на теренот на академијата и заврши со победа на нашите млади надежи. Конечниот резултат на овој пријателски натпревар беше 11:3.

Вардар прв го отвори резултатот на натпреварот и со голот на Павел Андов поведе со 1:0. Противничката екпа во првото полувреме даваше отпор и не дозволи да има голема негатива во овој дел од натпреварот. Сепак црвено-црните постојано напаѓаа кон голот на Карев обидувајќи се да постигнат повеќе голови. Стигна и вториот гол во противничката мрежа, дело на Ненад Дамјановски за преднсот од 2:0. Во следната акција екипата на Карев успева да постигне пр в гол на мечот и да намали на 2:1. До крајот на првото полувреме, екипата на Вардар успева да погоди уште два пати. Најпрво на 3:1 зголеми Павел Андов, за потоа со вториот гол на Ненад Дамјановски да го зголемиме резултатот на 4:1. Овој резултат беше актуелен по првото полувреме. Во вториот дел нашите момчиња беа поактивни, а до израз дојде и подобрата физичка подготвеност.

16649364_1251117291601781_6551927128379524748_n 16807805_1251116854935158_1180729257148674617_n

Сепак првиот гол во второто полувреме го постигнува противникот за намалување на 4:2. Следните два гола на мечот и тоа први за Филип Сребров за зголемување на 6:2. Во следната минута за момент екипата на С.Р.Ц. Карев успева да го намали резултатот на 6:3. Сепак до крајот на дуелот целосна офанзива на Вардар кон голот на противникот. Илија Митаноски со следни два последователни голови успева да поведе со 7:3 и 8:3. Набргу Павел Андов стигнува и до хет-трик со сва нови гола за веќе водство од 10:3. Последниот гол на натпреварот беше дело на Стефан Марковски, за конечен резултат од 11:3.

vardarfans-gener-2008 vardarfans-igrra

Ваквите натпревари на Вардарци им послужуваат за одржување на формата пред стартот на пролетниот дел од детската лига, каде нашата екипа се наоѓа на првото место.