Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Генерацијата 2009 на ФК Вардар подобра од Форца
Генерацијата 2009 на ФК Вардар подобра од Форца

Генерацијата 2009 на ФК Вардар подобра од Форца

Вардар ген.2009 со победа ја заврши Регионалната Скопска Лига.

Како домаќин Вардар ја пречека Форца во дуелот за помали петлиња во последното коло од регионалната лига. Остваривме победа со резултат 3-1 ( 2-0 ).

Вардар: Грчевски Лука , Величковски Даријан, Дошев Максим, Котески-Митровски Павел, Ристевски Матеј, Бошковски Коста , Колевски Давид, Павловски Давор , Ангеловски Вилијам (К), Галевски Лука и Јовиќ Андреј.

Тргнавме офанзивно на почетокот, тоа донесе предност од 1-0 за нас погоди Ристевски Матеј кој погоди атрактивно по асистенцијата на Вилијам Ангеловски. Треба да напоменеме дека Ристевски и пред голот имаше две прилики. Стрелецот на голот беше асистент во продолжение до Павел Котески-Митровски кој со глава ја удвои предност и погоди за 2-0.

351309718_1425222161570827_454306853950253056_n

Вториот дел започна со одлична игра на црвено-црните кои атакуваат на нов погодок. Топката дојде до Ристевски Матеј, кој стрелаше за 3-0. Имавме и по погодокот прилики една пропушти Вилијам Ангеловски, Грчевски Лука кој играше во нападот во овој период исто така имаше шанса за погодок. Противникот искористи едно наше невнимание и намали на 3-1 резултат кој подоцна се покажа како конечен на овој последен дуел од регионалната лига

Играа и Марко Баснарков и Михаил Божиновски.