Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Триумф за генерација 2008 на натпревар во Регионалната Лига против екипата на Форца
Триумф за генерација 2008 на натпревар во Регионалната Лига против екипата на Форца

Триумф за генерација 2008 на натпревар во Регионалната Лига против екипата на Форца

ФК Вардар ген.2008 со победа во последното коло.

Петлињата на Вардар, генерацијата 2008 ја пречека екипата на Форца во последната рунда од Регионалната Скопска Лига. На дуелот во Кадино, црвено-црните остварија победа со резултат 3-1 (2-0).

Вардар: Грбевски Павел, Јевтоски Христијан, Стамчевски Леонид, Ташовски Иван (К), Митаноски Илија, Бојовиќ Заев Душан, Блажевски Петар, Буцевски Дамјан, Јовановски Никола, Блажев Дамјан и Кадрији Ендрит.

Момците на Колев имаа повеќе од играта во поле на почетокот, сепак прва шанса имаше ривалот кој се закани со удар од дистанца, на голот одбрани Грбевски Павел. Потоа ние имавме целосна контрола и офанзива на оваа средба, најпрвин се закани Митаноски Илија. Голот за предност од 1-0 на црвено-црните дојде преку Кадрији Ендрит. Стрелецот на голот пропушти прилика да ја удвои предноста, но тоа му успеа на Митаноски Илија кој стрелаше за 2-0, резултат со кој се замина на одмор.

350987217_269602958782181_1976253912281401949_n

Вториот дел на овој последен натпревар од скопската Регионалната лига започна лошо за нас, по само една минута игра тимот на Форца успеа да ја преполови негативата и погоди за 2-1. Ние тргнавме да ја вратиме позитивата од два гола од полувремето на овој натпревар од последното коло. Шанса прв за такво нешто имаше Митановски чиј удар не го донесе неговиот втор погодок денес. Тоа му успеа на Блажевски Петар кој стрелаше за наша предноста со резултат 3-1 кој после се покажа како конечен на оваа средба.

351151790_6244993662284446_6157886199423784093_n