Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Момците на Глигоров супериорни, младинците на ФК Вардар ја победија Македонија Ѓ.П
Момците на Глигоров супериорни, младинците на ФК Вардар ја победија Македонија Ѓ.П

Момците на Глигоров супериорни, младинците на ФК Вардар ја победија Македонија Ѓ.П

Утрово на теренот во спортскиот комплекс Хиподром, младинците на ФК Вардар одиграа контролен натпревар против екипата на Македонија Ѓ.П. Нашите млади надежи беа подобри и славеа триумф со резултат 4:2.

Тренерот Глигоров стартуваше со следниве 11-сетмина: Јовчев, Трпезановски, Ѓоргоски, Давков, Ѓоргиевски, Марковски, Тасевски, Хасани, Андрески, Мирков и Живков.

Во првото полувреме беа постигнати дури четири голови. Варар прв го отвори резултатот со голот на стоперот Филип Ѓоргоски кој погоди за 1:0. Следеше уште еден гол во противничката мрежа, истиот беше дело на Антонио Мирков кој зголеми на 2:0. Во следниот период, гостинската екипа успева да постигне гол во нашата мрежа и да намали на 2:1. Следеше одговор од Вардар, повторно имавме позитива од два гола, овој пат стрелец беше Абдула Хасани за 3:1, додека до крајот на првиот дел екипата на Македонија Ѓ.П намали на 3:2

Во второто полувреме видовме неколку шанси од вардаровите играчи, една ја искористивме преку нововлезениот Огнен Здравковски кој ги постави конечните 4:2 на овој пријателски младински дуел.

На овој натпревар своја мунутажа добија и Ангелов, Гроздановски, Ричков, Здравковски, Каровски, Саит и Перковски.