Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Победа за пионерите во дербито со Шкендија, пораз за помладите пионери
Победа за пионерите во дербито со Шкендија, пораз за помладите пионери

Победа за пионерите во дербито со Шкендија, пораз за помладите пионери

Победа за пионерите и пораз за пом.пионери на дуелите со Шкендија.

Вардар во пионерскиот дуел беше подобар од тетовчани со резултат 1:0 (1:0)

Вардар: Краљевски Максим, Цековски Давид, Алексовски Дамјан, Туша Харбин, Цониќ Максим , Гаштаров Матеј , Танчев Михаил, Николовски Марко, Ѓорѓиевски Матеј, Јанкоски Драган и Бектеши Хабиб.

Пионерите, денес одиграа одличен натпревар во кој доминираа од почетокот до крајот . Во прво полувреме најнапред бележиме удари на Марко Николовски ,Максим Цониќ и Харбин Туша, но за малку беа непрецизни. Добрата игра игра ја крунисавме со гол . Максим Цониќ одлично изведе корнер а на вистинското место се најде Матеј Гаштаров кој со нога го матираше голманот на Шкендија. Со предност од еден гол, односно со резултат 1-0 заминавме на пауза.

Во второ полувреме повторно бевме подобар противник но сепак противникот имаше пенал . Нашиот голман Стефан Нанчовски беше концентриран и успеа да го одбрани ударот од белата точка. До крај бележиме одличен волеј на Михаил Танчев кој голманот со крајни напори го одбрани и одличен шут од преку 20 метри на Давид Цековски но повторно одбрани голманот.

Во игра од клупата кај нас влегоа на оваа средба Миовски Александар, Матеј Анастасов и Нанчовски Стефан.

Помладите пионери на Вардар беа соваладани од Шкендија со резултат 0-2 (0-1)

Вардар: Јаневски Лука, Поповски Мичо , Ивановски Алексеј, Крстевски Марко, Керими Фуад , Блажевски Иван, Јорданоски Михаил, Стојанчевски Ненад, Крстевски Антонијо , Бакрачески Бобан и Дамевски Филип.

Двата тима започнаа резервирано на почетокот, за наша несреќа противникот успеа да погди на самиот почеток во 6.минута поведе со 0-1, резултат со кој се замина и на одмор. Во вториот дел ние не успевме да изедначиме, а противникот со уште еден погодок оствари победа и дојде до три бода со резултат 0-2. За нас голема прилика имаше Крстевски Антонијо, сепак бодовите заминаа за Тетово.