Tuesday ,05 July 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Пионерските екипи на ФК Вардар славеа на гостувањето кај Македонија Ѓ.П
Пионерските екипи на ФК Вардар славеа на гостувањето кај Македонија Ѓ.П

Пионерските екипи на ФК Вардар славеа на гостувањето кај Македонија Ѓ.П

Пионерските екипи на ФК Вардар забележаа победи на гостувањето кај екипата на Македонија Ѓ.П, во рамките на 25.пренствено коло.

Помладите пионери на Вардар стигнаа и до својот 19. триумф оваа сезона, откако во второто полувреме го скршија отпорот на противникот. Играчот на одлука беше Георг Стојановски, кој успеа во 77 и 83 минута да ја затресе противничката мрежа и да ги постави конечните 0:2 на овој дуел

Вардар: Јовчев, Марковски, Петковски, Стојчевски, Ѓорѓиевски (c), Трпезановски, Јовановски, Ѓорѓоски, Стојановски Тасевски, Живков.

Во игра влегоа уште и Давков, Мирков, Саит, Лозановски, Сељанац и Исмаиљи.

Пионерите на Вардар со денешната победа од 0:4 на две кола пред крајот го задржаа врвот на табелата. По првото полувреме на овој меч имавме водство од 0:2. Резултатот го отворивме во 12 минута кога за водство на Вардар од 0:1 погоди Харбин Речица, додека само девет минути подоцна нашата предност беше зголемена на 0:2, стрелец на голот беше Азер Омерагиќ. Истиов играч успеа во 68 минута да му донесе водство на Вардар и од 0:3, додека конечниот резултат 0:4 на овој меч ги постави Александар Ѓурковски. Ова беше вкупно 16.победа за вардаровите пионери.

Вардар: Китановски, Петејчук, Гугуљанов, Костовски, Крстевски, Игнатов, Радуловиќ-Величковиќ, Омерагиќ (c), Речица, Салиу, Ѓурковски.

 Во игра влегоа Исени, Симев, Демири и Трајановски