Wednesday ,16 January 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Пом.пионери со “магичен“ пресврт ја совладаа А.Пандев, додека пионерите стигнаа до првиот триумф во новата сезона над истиов противник
Пом.пионери со “магичен“ пресврт ја совладаа А.Пандев, додека пионерите стигнаа до првиот триумф во новата сезона над истиов противник

Пом.пионери со “магичен“ пресврт ја совладаа А.Пандев, додека пионерите стигнаа до првиот триумф во новата сезона над истиов противник

Пионерските екипи со победи се враќаат од гостувањето во Струмица, од дуелите со екипата на Академија Пандев. Помладите пионери триумфираа со резултат 2:4, додека пионерите победија со резултат 0:3

Помлади пионери на ФК Вардар: Станковски, Крстевски, Костовски, Хасани, Асани, Салиу, Стојановски, Гугуљанов, Трајановски, Мирков, Речица

Помладите пионери на ФК Вардар иако имаа негатива од 2:0, за само 11 минути направија целосен пресврт и на крајот триумфираа со резултат 2:4. По првото полувреме домашната екипа имаше водство од 1:0. На стартот од вториот дел зголемија на 2:0, по што изгледаше дека А.Пандев е поблиску до победата. Сепак не мислеа така и Вардарци, кои успеа да постигнат дури четири голови. Најпрво на 1:2 намали Азер Омерагиќ во 63 минута, за потоа и Абдула Хасани да го израмни резултатот на 2:2 во 66 минута. Целосниот пресврт го најави Фисник Салиу кој погоди за 2:3 во  70 минута, додека печат на победата стави Мартин Величковиќ  во 74, за конечен резултат од 2:4.

Пионери на ФК Вардар: Андов, Ѓурковски, Николов, Астарџиев, Манасиевски, Цури, Спировски Димоски Ристовски, Хасановиќ, Игнатов, 

Прва победа за пионерите во новата сезона, кои денес ги совладаа врсниците од А.Пандев со резултат од 0:3. Давид Ристовски со евро гол во 26 минута го отвори резултатот на овој натпревар за водство на црвено-црните од 0:1. Се играше 34 минута кога Мартин Спировски зголеми на 0:2. Со овој резултат се замина на полувреме. Точка на денешната победа во дуелот со А.Пандев стави Леонид Игнатов кој со својот прв гол во 62 минута зголеми на 0:3. До крајот на мечот, струмичани успеваат да постигнат почесен гол и да го намалат резултатот на 1:3.

Одлична игр за пионерите кои стигнаа до првиот триумф во новата сезона. Двете генерации денес ги водеше Сашо Тодоровски, откако Љупчо Марковски не е повеќе дел од Вардар, каде ги тренираше помладите пионери.