Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Жежок почеток на првенството, Вардар старува на 9ти Август со Шкупи(Слога) дома, второ коло гостува на Шкендија
Жежок почеток на првенството, Вардар старува на 9ти Август со Шкупи(Слога) дома, второ коло гостува на Шкендија

Жежок почеток на првенството, Вардар старува на 9ти Август со Шкупи(Слога) дома, второ коло гостува на Шкендија

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на земјава беше извршено ждребување за првата и втората македонска фудбалска лига . Вардар ги дозна својте противници во прелиминарните кола .

Ждребката сакаше да црвено – црните да играат два дуела на почетокот од фудбалската сезона 2015/16 кои ќе бидат прогласени за “меч со висок ризик“  во екот на летната сезона . Поранешното скопско дерби со некогашна Слога Југомагнат денешен ФК Шкупи од скопски Чаир е првиот предизвик за вардарци . Истиот како домаќини ќе го играме на 9ти август со почеток во 17-30 часот . Веќе во второто коло гостуваме кај засилениот тим и по многу прогнози единствениот ривал за титулата тетовска Шкендија . Овој меч ќе се одигра недела подоцна на стадионот во Кичево каде тетовчани ќе бидат домаќини .