Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Пом.пионери со „петарда“ во мрежата на Македонија ЃП
Пом.пионери со „петарда“ во мрежата на Македонија ЃП

Пом.пионери со „петарда“ во мрежата на Македонија ЃП

Помладите пионери на ФК Вардар денес беа домаќини на ФК Македонија Ѓорче Петров, на натпревар од вонредното 7.коло. На дуелот кој се одигра на „Тренинг кампот во Хиподром “  нашите момци беа доминанти и со резултат 5-0 (3-0) дојдоа до победа на овој дуел.

262146873_10220618584916756_7334344373130292065_n

Божиноски започна со следните 11:  Краљевски Максим, Брзаковски Ангел, Миовски Александар, Порчу Димитар (K), Лефковски Давор, Сековски Дарко, Николовски Марко,  Коловски Стефан, Нурединовски Алтин, Величковски Андреј и  Ајетовиќ Нуман. 

262142461_10220618586996808_4764021819812814571_n

Двата тима се заканија на почетокот кон противничките голови, нашата одбрана и голманот Краљевски беа на ниво. Тоа во напад го награди, Коловски Стефан во 21.минута кога донесе водство за црвено-црните помлади пионери. Тргнавме да ја удвоиме предноста на оваа средба, истото го успеавме во 35.минута. Топката дојде до Величковски Андреј, кој со прецизен удар донесе наша предност од 2-0. Вардар одлично ги реализираше шансите кои ги создаваше, па погодивме и по третти пат во првиот период. За 3-0 стрелаше Нурединовски Алтин во 41.минута, резултат кој се покажа како конечен за првиот период од натпреварот.

263105022_10220618588916856_50426035302554587_n 262186095_10220618587156812_5684067087206082585_n 262149689_10220618587676825_8384080162773712495_n

Тренерот, Саше Божиноски во вториот дел во игра ги уфрли:  Цековски Давид, Хасиќ Мирза, Цониќ Максим, Танчев Михаил,  Крстевски Дамјан и Анастасов Матеј. Сепак и во овие 45.минути на овој дуел за помлади пионери, вардарци го задржаа ритамот и доминираа.  Веќе во 57.минута имавме високи 4-0 во однос на Македонија Ѓорче Петров за нас стрелаше Лефковски Давор. До крајот на натпреварот видовме две прилики на Ајетовиќ Нуман, во првата шанса не успеа да погоди. Веќе во следната Ајетовиќ, мина неколку чувари, се одлучи за шут и погоди во горниот дел од голот за 5-0, резултат кој се покажа како конечен на оваа средба за нови три бода на вардаровите момци.

261989969_10220618584796753_4201219425573284321_n

Ова е вкупно шестта победа за помладите пионери на ФК Вардар, кои имаат и еден нерешен резултат и без пораз. Со новите бодови, момците на Божиноски се одлепија на врвот на табелата пред останатите конкуренти.

263014788_10220618590596898_3730014811689042322_n