Home > ФК Вардар > У-16 > Победа за пом.пионери на ФК Вардар на контролен дуел против Работнички
Победа за пом.пионери на ФК Вардар на контролен дуел против Работнички

Денес на теренот на Академијата, помладите пионери на фудбалскиот клуб Вардар одиграа контролен натпревар со екипата на Работнички. Мечот го добија избраниците на Рап-Тап кои славеа со резултат 2:1.

Тренерот Тодоровски го стартуваше мечот со следните 11-сетмина: Тасев, Павлески, Ричков, Љушев, Јаневски, Хајдари, Стоимов, Здравковски, Стојановски, Гуџуфи, Ибраим.

Сите голови паднаа во второто полувреме, откако по првиот дел резултатот беше оној почетниот 0:0. Во второто полувреме, противникот прв успеа да го отвори резултатот и да поведе со 0:1. Сепак Вардар беше упорен, имаше повеќе од играта и до крајот на мечот успеа да искористи две од неколкуте шанси кон противничкиот гол. Игор Јаневски беше играчот кој со удар од белата точка донесе израмнување за 1:1, додека за победа се погрижи Никола Павлески, кој ги постави конечните 2:1 на овој контролен дуел.

Инаку, овие две екипи и во пролетниот дел ќе ја водат борбата за трофејот во првенството, откако Вардар заврши со четири бода предност во есенскиот дел од сезоната.