Sunday ,29 May 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > У-18 > Кадетите на ФК Вардар минимално поразени од Њу Старс
Кадетите на ФК Вардар минимално поразени од Њу Старс

Кадетите на ФК Вардар минимално поразени од Њу Старс

Кадетите на ФК Вардар, денес на домашен терен ја пречекаа екипата на Њу Старс, на еден дуел на кој имавме водство на полувреме бевме совладани со минимална негатива. Гостинот дојде до три бода со резултат 2-3 (2-1) на оваа средба.

260707226_10220575427477847_5439578146516593778_n

Вардар започна со овие 11 играчи: Данстак Андреј,Петровски Андреј, Ивановски Лука, Анчевски Никола, Здравковски Симеон, Таневски Кристијан, Ибраим Левент, Хајдари Исмет,  Величковски Никола, Стојановски Стефан и  Јовановски Филип.

260168000_10220575433918008_7691669279496215071_n

Кадетскиот тим на Вардар на оваа средба тргна офанзивно,  ние атакувавме кон голот на ривалот со цел да отвориме со предност. Релативно рано успеавме да погодиме во мрежата на гостинот, во 10.минута Стојановски Стефан успеа да ни донесе предност од 1-0. Покрај водството ние бевме поофанзивен тим, се играше веќе половина час фудбал, во 30.минута топката ја доби Ибраим Левент кој донесе удвојување на предноста погодувајќи за предност од 2-0. Противникот до крајот на првите 45.минути на овој кадетски дуел успеа да ја преполови предноста. Њу Старс во 35.минута намали на  2-1, резултат кој подоцна се покажа како конечен на оваа средба.

258862084_10220575433598000_7779377115600377024_n 258878678_10220575429597900_2330003450407784435_n

Крајно лошо го отворивме вториот дел, бевме недоволно концетрирани па тоа не  чинеше целосен пресврт. Во 46 и 48.минута беше совладан нашиот голман па предноста мина на страна на противникот кој поведе со 2-3. По овој момент до крајот ние тргнавме во целосна офанзива, Њу Старс само два пати шутна, но нашиот голман Андреј Данстак беше одличен помеѓу стативите. Имавме дури шест удара кои можеа да донесат реми, но за жал не успеавме. Три шанси имаше Ибраим Левент, два пати по прекин со глава се закани Величковски, а последната шанса ја имаше Никола Анчевски чиј удар не донесе реми пред истекот на времето на оваа средба.

258854963_10220575425917808_7098275754268459750_n

Во вториот дел во игра тренерот Ѓоргиевски ги уфрли:  Савиќ Александар, Стоимов Димитар и Тренкоски Бојан.

Ова беше петти пораз за нашите кадети сезонава, кои имаат само една победа.