Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Победа над Ботев Пловдив за 1/2 финале на ФК Вардар генер. 2006 на турнирот во Бугарија
Победа над Ботев Пловдив за 1/2 финале на ФК Вардар генер. 2006 на турнирот во Бугарија

Победа над Ботев Пловдив за 1/2 финале на ФК Вардар генер. 2006 на турнирот во Бугарија

Генерацијата 2006 на фудбалскиот клуб Вардар успеа да се пласира во полуфиналето на турнирот „Пирин Куп“ кој се игра во градот Сандански ( Бугарија). Утрово избраниците на Спасески за противник ја имаа екипата на Ботев Пловдив, која ја совладаа со резултат 2:0.

Вардар беше подобрата екипа на теренот и заслужено стигна до победата. По првото полувреме имавме предност од 1:0 со погодокот на Алтин Алији. На голот претходеше добра акција на вардарци, Ајетовиќ помина по страна, ја сврте топката, која стигна до Алији, а овој успеа да ја погоди мрежата на бугарите. Имавме офанзива и во вториот дел, кога успеавме да постигнеме уште еден гол. Истиот го постигна Милош Спасовски, после нафрлена топка од корнер за конечни 2:0 на овој 1/4 финален меч.

Вардар: Краљевски, Николов, Настевски, Јанковски, Спасовски, Миовски, Нурединовски, Величковски, Николовски, Ајетовиќ и Алији.

Денес го играме и полуфиналниот дуел, додека евентуалното финале ќе се одигра во текот на утрешниот ден.