Saturday ,22 February 2020
Последни:
Home > Slider > Кадетите на ФК Вардар отвараат против Ц.Ѕвезда, на турнирот „фудбалски пријатели“
Кадетите на ФК Вардар отвараат против Ц.Ѕвезда, на турнирот „фудбалски пријатели“

Кадетите на ФК Вардар отвараат против Ц.Ѕвезда, на турнирот „фудбалски пријатели“

Како што објавививме претходно, кадетите на фудбалскиот клуб Вардар, или генерацијата родени 2002 година, во периодот  25-28. јули ќе настапат на силниот меѓународен турнир “Фудбалски пријатели“, кој ќе се одигра во градот Фоча ( БИХ).

Учество на турнирот ќе земат вкупно десет екипи. Вардар е дел од групата Б, во која ќе бидат и екипите на Локомотив Москва ( Русија) и Црвена Ѕвезда ( Србија). Во групата А ќе се натпреваруваат Крилја Советов ( Русија), Марибор ( Словенија), Будуќност ( Црна Гора) и Сутјеска (Црна Гора), додека во групата Ц се екипите на Мол Види ( Унгарија), Железничар ( БИХ) и Ријека ( Хрватска).

Веќе е познат и распоредот на одигрување натпревари, за вардаровите кадети:

25.07. ( четврток) Вардар – Црвена Ѕвезда 19:30

26.07. ( петок) – слободни

27.07. ( сабота) Вардар – Локомотива Москва

28.07 ( недела) Конечен пласман на турнирот

Пласман во полуфиналето ќе обезбедат екипите кои ќе завршат на првото место во своите групи, како и најдобро второпласираниот тим од групите. Кадетите на Вардар на овој турнир, како и во текот на новата сезона ќе бидат предводени од Филип Деспотовски.