Sunday ,26 May 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Преглед на 10.коло во ВМФЛ, Вардар е повторно на врвот
Преглед на 10.коло во ВМФЛ, Вардар е повторно на врвот

Преглед на 10.коло во ВМФЛ, Вардар е повторно на врвот

Вардар се врати на врвот на табелата во ВМФЛ, откако успеа на дерби натпреварот од 10.коло на домашен терен да ја порази екипата на Воска. Црвено-црните за две минути постигнаа два гола, преку Десниќ и Мицевски, додека противникот го намали резултатот на десет минути пред крајот со удар од белата точка. До победи во ова коло стигнаа и екипите на Пелистер и Гостивар.

Комплетни резултати од 10 коло: 

Пелистер – Беласица  1:0

Тетекс – Слога  0:3

Вардар – Воска Спорт  2:1

Кожуф – Гостивар  0:3

Аресими – Беса  2:0

Охрид – Каменица Саса  1:0

Детонит – Локомотива  3:2

Борец – Караорман  0:2

Вардар е лидер на табелата со 25 освоени бодови, пред екипите на Гостивар (24), Воска Спорт (23), Пелистер и Детонит (20).

Во следното 11.коло, Вардар гостува на Слога од Виница.