Monday ,21 January 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Преглед на сезоната за младинците на ФК Вардар, кои се вицешампиони на Македонија
Преглед на сезоната за младинците на ФК Вардар, кои се вицешампиони на Македонија

Преглед на сезоната за младинците на ФК Вардар, кои се вицешампиони на Македонија

Младинците на ФК Вардар ја завршија сезоната на второто место на табелата, со девет бодови помалку од екипата на Шкендија. Екипата во есенскиот дел од сезоната беше предводена од Петар Ѓорѓиевски, за во пролетниот дел тренер да биде Бобан Бабунски, кој поради назначувањето на шеф на стручниот штаб во првиот тим, му ја предаде тренерската функција во младинскиот состав на Раденко Бојовиќ. Имавме 16 победи, 6 нерешени резултати и 5 порази. Вардар имаше најдобар напад постигнувајќи 77 голови и трета најдобра одбрана, со примени 32 голови.

233

Ова се сите постигнати резултати на младинците во првенството: 

1 коло: Вардар – Ренова 5:1

2 коло: Вардар – Работнички 4:2

3 коло: Шкендија – Вардар 4:2

4 коло: Вардар – Академија Пандев 5:1

5 коло: Шкупи – Вардар 1:0

6 коло: Вардар – Пелистер 2:1

7 коло: Победа – Вардар 3:2

8 коло: Вардар – Милано 7:0

9 коло: Македонија Ѓ.П. – Вардар 1:5

10 коло: Ренова – Вардар 2:2

11 коло: Работнички – Вардар 1:1

12 коло: Вардар – Шкендија 4:1

13 коло: Академија Пандев – Вардар 2:0

14 коло: Вардар – Шкупи 4:1

15 коло: Пелистер - Вардар  2:2

16 коло: Вардар – Победа 0:0

17 коло: Милано – Вардар 0:2

18 коло: Вардар – Македонија Ѓ.П 3:1

19 коло: Вардар – Ренова 6:0

20 коло: Вардар – Работнички 1:1

21 коло: Шкендија – Вардар 1:4

22 коло: Вардар – А.Пандев  1:1

23 коло: Шкупи – Вардар  0:1

24 коло: Вардар – Пелистер 6:1

25 коло: Победа – Вардар 4:1

26 коло: Вардар – Милано 3:0 ( службено)

27 коло: Македонија Ѓ.П – Вардар 1:3

Во купот бевме елиминирани во 1/4 финалето од екипата на Шкендија, само поради поголемиот број на постигнати голови на гостински терен.

1/8 куп: Вардар – Милано 3:2

1/4 куп: Вардар – Шкендија 3:3

1/4 реванш: Шкендија – Вардар 1:1.

Јахја Абдулхади е најдобар стрелец во младинскиот состав со 19 постигнати голови. Ова се сите играчи кои се запишаа во листата на стрелци, во текот на оваа сезона:

692-660x330

1. Јахја Абдулхади 19

2. Јакуп Бериша 10

3. Бојан Колевски 9

4. Филип Антовски, Дејан Маркоски по 6

5. Оливер Дишлиевски 5

6. Никола Серафимов и Џемал Ибиши по 3

7. Александар Трајчевски, Давид Велковски, Тодор Тодороски, Саит Битиќи и Фитор Реџепи по 2 голови

8. Мустафа Јусуф, Марко Тасев, Малик Хасановиќ,  Марио Илиевски и Филип Стојчевски по 1 гол.