Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Карачиќ со Хрватска ќе игра на СП во 2019 година
Карачиќ со Хрватска ќе игра на СП во 2019 година

Карачиќ со Хрватска ќе игра на СП во 2019 година

Репрезентацијата на Хрватска ќе игра на СП во Германија и Данска, кое ќе се одржи наредната година. Иако хрватите загубија на реваншот против Црна Гора (32:31), сепак поради високиот триумф пред својата публика се пласираа на нов голем мундијал.

Во најголем дел од натпреварот, Црна Гора имаше предност, која во еден момент во првото полувреме достигна и седум голови разлика (13:6). Започнаа ибраниците на Џукиќ со водство од 2:0, за да следи израмнување на овој дуел од 3:3. Следеше серија на Црна Гора од 7:3, за избраниците на Червар да намалат на 9:6. Сепак во наредните пет минути, Црна Гора успева да направи серија од 4:0 и да го зголеми резултатот на 13:6. До истекот на првите 30 минути, Хрватска ја намали негативата и на одмор се замина со резултат 18:14.

И во вториот дел, домашната селекција беше во постојана предност, која се движеше од 2-4 голови разлика, се до моментите кога Хрватска го израмни резултататот на 26:26. Дури стигнаа и до прва предност, но во пследните пет минути, сепак Црна Гора се избори за минимална победа. Од ракометарите на Вардар, настапи само Игор Карачиќ кој постигна 2 гола, додека на спротивната страна го немаше Борозан.