Monday ,11 December 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Вардар ја надигра Адмира и славеше победа со резултат 2:0
Вардар ја надигра Адмира и славеше победа со резултат 2:0

Вардар ја надигра Адмира и славеше победа со резултат 2:0

Вардар ја забележа првата победа на подготовките во Австрија. Попладнево вардарци сосема заслужено славеа победа над австриска Адмира со резултат 2:0 (1:0). Во текот на целиот натпревар нашиот тим беше подобар противник. Головите за “црвено – црните” денеска ги постигнаа Исени во 42 минута и Барсегјан во 49 минута од мечот. fkvВардарци одлично го одиграа првиот дел и заслужено имаа предност. Во првите 45 минути Вардар беше многу поконкретен тим, имаше голем број на шанси, Адмира можеше на пауза да замине и со два гола или повеќе негатива. Во првиот дел за малку не погодија Блажевски на два пати и Лима на еден наврат. Голот Вардар го постигна во 42 минута, одлична топка доби Исени кој на дебито за Вардар постигна погодок.

lima-fkvНа стартот од вториот дел во нашиот тим беа направени шест замени. Во игра влегоа: Пачовски, Хамбарџумјан, Барсегјан, Џигаури, Стојчевски и Стојков а од игра излегоа Гачевски, Брдаровски, Лима, Исени, Којашевиќ и Блажевски. Веќе во 49 минута Вардар сосема заслужено дојде и до 2:0. По еден контранапад Глишиќ одлично го пронајде Барсегјан кој го матираше противничкиот голман од пет метри за веќе 2:0 за Вардар. Потоа до 60 минута Вардар имаше нова шанса преку Барсегјан, но противничкиот голман одлично одграни и спречи 3:0 за Вардар. Во 65 минута во игра влегоа и младите Тодоровски и Колевски на местата на Глишиќ и Глигоров. До крајот на натпреварот и двата тима имаа шанси за гол но не ги искористија.

Треба да се напомене и дека Вардар имаше поддршка од трибините на денешниот натпревар.