Sunday ,08 December 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > У-17 > Пионерите на ФК Вардар, турнирот во Бугарија го отвараат против екипата на ЦСКА Софија
Пионерите на ФК Вардар, турнирот во Бугарија го отвараат против екипата на ЦСКА Софија

Пионерите на ФК Вардар, турнирот во Бугарија го отвараат против екипата на ЦСКА Софија

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар, или генерацијата родени 2003 година во периодот од 23-27.јули ќе настапат на меѓународен турнир во Бугарија, „Христо Бонев“, во организација на Локомотив Пловдив.

На турнирот учество ќе земат вкупно осум екипи поделени во две групи. Вардар е дел од групата Б, во која се уште и екипите на ЦСКА Софија, Лудогоретц Разград и Стеауа Букурешт. Во групата А ќе се натпреваруваат екипите на Локомотив Пловдив, Ванкувер Олимпик, Славија Софија и Будуќност од Подгорица. Пласман во полуфиналето ќе обезбедат екипите, кои ќе завршат на првите две позиции во групите А и Б.

Познат е и распоредот на одигрување натпревари за вардаровите пионери:

23 јули ( вторник): ЦСКА Софија – Вардар ( 17:00 по бугарско време)

24 јули ( среда): Вардар – Стеауа Букурешт ( 17:00)

25 јули ( четврток): Вардар – Лудогоретц ( 17:00)

26 јули ( петок): полуфинални мечеви

27 јули ( сабота): Конечен пласман