Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > У-17 > Пионерите на ФК Вардар ја „потопија“ Ренова со 8:0
Пионерите на ФК Вардар ја „потопија“ Ренова со 8:0

Пионерите на ФК Вардар ја „потопија“ Ренова со 8:0

Пионерите на ФК Вардар дојдоа до победа на денешниот дуел со ФК Ренова на домашен терен. Избраниците на Саше Божиноски ги совладаа врсниците од Тетово со резултат 8-0 (3-0), вардарци беа доминантни на целиот дуел од првата судска свирка се до 90.минута.

275684712_10221112382661391_1670815290099682005_n

Дуелот го започна Божиноски со овие 11: Филевски Никола, Фидановски Зоран, Митревски Матеј, Кулуковски Влатко, Јакимовски Лука, Кузмановски Михаил, Сековски Дарко, Бундалески Максим, Нурединовски Алтин , Спасиќ Тино и  Ристовски Стефан.

275612376_10221112381341358_3140171050098584212_n

Имавме офанзива на самиот почеток, црвено-црните пионери диктираа темпо. Отворивме со гол по изведен удар од 11.метра, Бундалески Максим ја зема топката и одлично шутна за наша предност со 1-0 на оваа средба. Напаѓавме и создадовме уште две прилики, најпрвин се закани капитенот  Кулуковски Влатко. Во 29.минута со удар од свртување нашата предност ја удвои Спасиќ Тино. Имавме доминација на теренот во сите аспекти, посед, креативност и офанзивност на оваа средба. До крајот на првиот дел вардавите пионери успеаа да создадат две прилики за гол. Најпрвин се закани Нурединовски Алтин,  чии удар мина крај голот на тетовчани. Во 38.минута топката дојде до Кузмановски Михаил, вардаровиот играч ја испрати зад грбот на голманот на сино-белите за високи 3-0. Подоцна се покажа дека тоа е последниот погодок во првите 45.минути на оваа суперлигашка пионерска средба.

275667677_10221112383221405_9046516858685858512_n 275654857_10221112380381334_7045117498209146279_n

Во вториот дел целосно го деморализиравме ривалот, кој немаше можност да ни се спротистави, тие речиси и не се заканија кон голот на Вардар. Ние бевме тимот кој создаде голем број шанси за одбележување имавме дури девет големи прилики, од кој противничката одбрана и голман успеаа само да сопрат четири, а пет завршија во мрежата на „гипсарите“. Свои прилики за гол пропуштија во овој дел, Сековски Дарко и нововлезениот  Уневски Никола. Капитенот, Кулуковски Влатко имаше дури два одлични удари кои за малце не донесоа победа. Кога сме кај головите за 4-0 погоди Кузмановски Михаил, во   62.минута. Следеа два гола  на Јаневски Михаил, тој беше прецизен во противничката мрежа  во два навари и  еден погодок „испорача“ Радевски Филип  па веќе до 70.минута водевме со 7-0. Последниот погодок на оваа средба, голот за конечни 8-0 го постави резервистот Туша Агрон  на седум минути до крајот, односно во 83.минута.
275626877_10221112379981324_6926705642449619864_n 275634930_10221112384181429_8016396298531454880_n
Во игра влегоа: Апостоловски Илија,  Трајчевски Александар,  Радевски Филип , Цикарски Дамјан, Уневски Никола,  Туша Агрон и  Јаневски Михаил. 
275628840_10221112380661341_7303975968204406831_n