Wednesday ,24 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Најдобриот играч на Малме, Маркус Розенберг би можел да настапи на реваншот во Струмица
Најдобриот играч на Малме, Маркус Розенберг би можел да настапи на реваншот во Струмица

Најдобриот играч на Малме, Маркус Розенберг би можел да настапи на реваншот во Струмица

Најдобриот играч и напаѓач на Малме, Маркус Розенберг би можел да се врати на теренот, за реванш натпреварот против Вардар, кој на 18-ти јули ќе се одигра во Струмица. Поранешниот репрезентативец на Шведска и играч на неколку екипи како Ајакс, Расин до Сантандер, Халмштад, Вердер и ВБА се повреди на први јули, на дуелот меѓу Малме и Ескилстуна и на стартот од мечот во десеттата минута излезе од игра. Последните најави од клубот велат, дека Маркус одлично ги поминал последните тестови и веќе ќе започне да тренира со екипата. Дали ќе настапи во вторник против Вардар, конечната одлука ќе ја има тренерот на тимот, Магнус Пехрсон.

Ова е лоша вест за нашиот фудбалски шампион, бидејќи Розенберг е лидер и капитен на екипата.  Тој е фантастичен и искусен стрелец, кој ги тресеше мрежите во четири исклучително тешки лиги и во најсилните клубски натпреварувања. Се надеваме дека нема да биде доволно подготен за дуелот во вторник.