Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > ФК Вардар ген.2006 со висока победа на „контролката“ против Македонија ЃП ген.2005
ФК Вардар ген.2006 со висока победа на „контролката“ против Македонија ЃП ген.2005

ФК Вардар ген.2006 со висока победа на „контролката“ против Македонија ЃП ген.2005

Вчера на Академијата на ФК Вардар, црвено-црната генерација родени 2006 ја пречекаа екипата на ФК Македонија Ѓорче Петров составени од момци родени 2005 година. Избраниците на Милан Коцески го совладаа ривалот со високи 4:1 (4:0).

Вардар дуелот го започна со следниот состав: Данстак, Ајетовиќ, Порчу, Спасовски, Јанкоски, Лефковски, Величковски, Сековски, Алији, Дурединовски и Николовски.

По договор на двата тренери, натпреварот беше поделен во три периода од по 30.минути. Ние доминиравме на средбата, успеавме да отвориме први со погодок, а потоа дојдовме и до високи 4-0 на натпреварот против една година повозрасниот ривал. Тимот на Македонија ЃП успеа да намали само 4-1 на оваа средба. За нас погодоците ги постигнаа тројца момци, два гола беа дело на Дарко Сековски,  Димитар Порчу стрелаше еднаш како и Алтин Алији.