Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Среќен роденден Томе Пачовски!
Среќен роденден Томе Пачовски!

Среќен роденден Томе Пачовски!

Денес својот 35-ти роденден го прославува  нашиот чувар на мрежата, Томе Пачовски. Тој  е роден во „градот на конзулите“ – Битола, на 28 јуни 1982 година. Потекнува од младинската школа на тимот на Пелистер, каде и ја започнува својата професионална кариера. Потоа настапуваше и за скопски Работнички, од каде што во сезоната 2008/09 за прв пат дојде во редовите на нашиот клуб. По една година мината меѓу вардаровите стативи, Пачовски изгради успешна меѓународна кариера. На почетокот од 2015 година, искусниот голман повторно се врати во „црвено-црното“ јато, во својата импресивна биографија Пачовски исто така има запишано и пеесетина настапи, како чувар на репрезентативната мрежа.

tome

Среќен роденден Томе Пачовски!