Sunday ,28 April 2024
Home > ФК Вардар > У-18 > Кадетите со победа, младинците одиграа реми во Штип кај ФК Брегалница
Кадетите со победа, младинците одиграа реми во Штип кај ФК Брегалница

ФК Вардар денес гостуваше со две младински екипи во Штип, на дуелите кој се одиграа на игралиште „Бело Брдо“ дојдовме до една победа и еден нерешен резултат.

Кадетите дојдоа до победа кај штипјани со минимални, но дволни 0-1 (0-0). За Вардар започнаа:  Данчевски Данстак Андреј, Трајковски Драган, Миноски Леонид, Филиповски Томислав,  Таневски Кристијан, Јовановски Филип, Анчевски Никола,  Алији Алтин, Цветков Горјан,  Блажевски Филип и  Недељковиќ Лука.

Првиот дел иако имаше шанси на двете страни, мрежите на домашниот голман Димовски Лазе и нашиот Андреј Данстак мириваа. Се замина на одмор со почетните 0-0 на оваа кадетска суперлигашка средба. Во игра во беа уфрлени Петровски Андреј  и Славев Мартин.

Најважниот момент на оваа средба беше на почетокот на вториот дел по само три минути фудбал. Топката дојде до Таневски Кристијан, тој одлично ја првими направи маестрален дриблинг и со силен удар погоди за 0-1. Ние поведовме во таа 48.минута и успеавме да ја одржиме предноста до крајот па впишавме три бода.

Младинците одиграа реми без голови, таа средба заврши со почетните 0-0 (0-0). Дуелот го започна овој состав: Стојковски Лука, Серафимов Давор, Ѓорѓиевски Филип, Стојилевски Марко, Дошев Ѓорѓи, Ибраим Левент,  Здравковски Огнен, Величковски Никола, Живков Славче, Стојановски Стефан и  Трпезановски Дарко.

На оваа средба имавме три големи прилики за гол, сепак по 90.минути на оваа младинска средба мрежите на Лука Стојановски и на домашниот голман Ѓорѓиевски Кристијан остаанаа не затресени. Вардаровиот младински тим имаше две прилики  за погодок  преку Величковски Никола, а една шанса не успеа да реализира Трпезановски Дарко.

Во игра во вториот дел влегоа: Гроздановски Христијан, Илиевски Мартин, Саит Алек и Јовчев Гоце.