Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-18 > Вардаровите кадети им нанесоа висок пораз на Пелистер
Вардаровите кадети им нанесоа висок пораз на Пелистер

Вардаровите кадети им нанесоа висок пораз на Пелистер

Кадетите на ФК Вардар забележаа убедлива победа на натпревар од 20.коло во Супер Лигата. Денес на теренот во Пржино, нашите млади надежи со високи 4:0 ја поразија екипата на Пелистер, победа која добива на тежина со оглед дека денес настапивме со мешан состав, во кој доминираа играчи родени 2006 година, имаше и играчи 2007 и 2005 генерација.

Уште во првото полувреме ги решивме сите дилеми околу конечниот победник, кога после 45 минути игра имавме предност од 4:0. Уште во 13.минута од мечот, Марко Николовски откако влезе во противничкиот шеснаесетник, се ослободи од еден играч, и биеше прецизно за 1:0. Вардар доминираше на овој натпревар, за во 31 минута со силен и прецизен удар на Кристијан Галевски кој биеше од некаде 20.метри за водство од 2:0.

Емир Шаботиќ кој е репрезентативец на Македонија до 16 години, исто така денес се запиша во листата на стрелци, за предност од 3:0. На голот претходеше центар шут од десната страна на Галевски, најпрво биеше Николовски, за топката да се одбие до Шаботиќ кој ја затресе противничката мрежа за водство од 3:0. Во 42 минута гол постигнува и Христијан Стојановски после добро додавање од Лефковски, за водство од 4:0.

Во вториот дел имавме можност да го зголемиме резултатот, во шанси се најдоа Гаштаров и Цониќ, но немаше погодок. Целосна доминација на нашиот состав и заслужена победа.

Вардар: Андреј Данстак (К), Хадис Рамани, Драган Јанкоски, Давор Лефковски, Матеј Гаштаров, Марко Николовски, Христијан Стојановски, Кристијан Галевски, Емир Шаботиќ, Лука Атанасовски, Андреј Петровски.

Играа уште и Михаил Танчев, Максим Цониќ, Дамјан Алексовски и Хабиб Бектеши.