Home > ФК Вардар > У-19 > Младинците имаа негатива, па до крајот на мечот до врв ја наполнија мрежата на А.Пандев

Младинците на Вардар до врв ја наполнија мрежата на А.Пандев, на денешниот натпревар од четвртото првенствено коло. Со многу подобра игра во второто полувреме, избраниците на Ѓорѓиевски убедливо триумфираа со резултат 5:1.

ФК Вардар: Велковски, Џуклески, Антовски, Стојановски, Милковски (c), Наумчески, Јахја, Илиевски, Колески, Маркоски, Ибиши.

Академија Пандев прва успеа да го отвори резултатот и во 10 минута со евро голот на Кристијан Велиновски од околу 30-тина метри да го совлада голманот Велковски, за отварање на резултатот на 0:1. Гостинската екипа од Струмица беше подобра на теренот, а нивни најопасен играч беше токму стрелецот на голот. Најпрво Велиновски биеше покрај на Вардар, за потоа од слободен удар да бие, но Велковски го скротува неговиот удар. Црвено-црните ја имаа најголемата шанса во овој дел од натпреварот, кога Колевски од непосредна близина бие над голот на противникот, по што резултатот остана непроменет.

21764763_1459821987397976_740560986279666178_n

Вардар успеа да воспостави рамнотежа на теренот и до крајот на првото полувреме, беа поконкретни од Струмичани. Маркоски се обиде и биеше покрај голот на Денковски. Повторно се закани гостинската екипа, но Велковски е повторно на место и не дозволува поголема негатива. Сепак до крајот на првото полувреме, избраниците на Петар Ѓорѓиевски успеваат да постигнат гол и да го израмнат резултатот. Се играше последната минута од првиот дел, кога најпрво биеше Ибиши но Денковски одбрани, сепак одбиената топка стигна до Колевски кој од неколку метри ја смести топката во мрежата, за израмнување на 1:1. Веднаш потоа судијата отсвири крај на првото полувреме.

21687639_1459821000731408_2559832792839011908_n

Во второто полувреме веднаш направивме измена. На местото на стрелецот на голот, Колевски во игра влезе Александар Трајчевски, што се покажа како една од главните работи за резултатскиот пресврт. Уште во првата минута од вториот дел, Трајчевски успева да го “матира“ Денковски и да му донесе водство на Вардар од 2:1.

21767960_1459822724064569_4645824777489117590_n

Мора да се напомене дека во вторите 45 мнути гледавме сосема поинаков и различен Вардар од првиот дел. Црвено-црните тргнаа во целосна офанзива, а струмичани беа длабоко повлечени на својата половина. Набргу следеше и трет гол за Вардар, а него го постигна Јахја кој од десната страна се ослободи од еден противнички играч и биеше во мрежата на пртивникот, за веќе водство од 3:1.

21686080_1459821344064707_5393904296885527597_n

Одличен на голот беше и Велковски, кој собра уште една топка и не дозволи да примиме втор гол. Советите на тренерот Ѓорѓиевски на паузата вродија со плод, кога неговиот состав целосно го надигра противникот.

21687811_1459821007398074_4290874266188958193_n

Прв гол на натпреварот постигнува и Марио Илиевски, најпрво Денковски ја одби топката која стигна до Илиевски, оовј не греши и погодува за предност од 4:1. И покрај високоата предност, Вардарци не помислуваа да запрат со нападите, Пандев изненаден од добрата игра беше само “набљудувач“ на теренот. Во вториот дел направивме измени, во игра влезе и Оливер Дишлиевски и токму охриѓанецот се запипува во листата на стрелци, за уште еден гол во мрежата на А.Пандев и веќе убедливи 5:1 на овој натпревар. Дишлиевски внесе дополнителна свежина во нашата игра и истиов играч се обиде уште еднаш, но топката оди покрај голот. Одличен меч одигра денес и капитенот Милковски кој против својот поранешен тим покажа дека се работи за врвен играч.

21686113_1459821864064655_7086214468488627637_n

Токму Ване Милковски се најде во прилика, но овој пат Денковски брани. Во шанса се најде и Антовски, но топката заврши во надворешниот дел од мрежата. Сите играчи кои беа на клупата добија шанса за игра. Нов играч кој се појави на теренот е Јовановски, кој го замени Стојановски на позицијата стопер. Посебен момент беше влегувањето на младиот голман, Лука Стојковски кој е генерацијата “2003“, кој го замени Велковски.

21765292_1459822020731306_7948898186343408217_n

Лука веднаш ги покажа своите квалитети и одбрани незгоден удар на струмичани. До крајот за одбележување е уште една шанса на Дишлиевски, која остана без реализација, односно голанот на А.Пандев го одбрани ударот. На крајот конечениот резултат гласи 5:1.

Денешниот натпревар на младинците го следеше и стручниот штаб на првиот тим на ФК Вардар, на чело со Чеде Јаневски.

21685993_1459821114064730_8441723635660708985_n

Мора да ја пофалиме играта на нашите младинци во второто полувреме, кои покажаа како треба да се игра на наредните натпревари. Следен предизвик за црвено-црните се натпреварите од купот на Македонија, кои се игаат во среда.