Saturday ,10 April 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Утре во Тетово, заостанатото 19 првенствено коло ќе го одиграат пионерските екипи на ФК Вардар
Утре во Тетово, заостанатото 19 првенствено коло ќе го одиграат пионерските екипи на ФК Вардар

Утре во Тетово, заостанатото 19 првенствено коло ќе го одиграат пионерските екипи на ФК Вардар

Во среда во Тетово, заостанатото 19 коло од првенството ќе го одиграат пионерските екипи на ФК Вардар, кои ќе гостуваат на екипата на Ренова. Мечевите ќе започнат во термините од 10 и 12 часот.

Помладите пионери во претходното коло со триумфот над екипата на Шкупи стигнаа до 20 првенствена победа. Тие се уште без пораз оваа сезона и ќе се обидат да ги освојат бодовите и на гостувањето против Ренова. На претходните два дуели против овој противник, славеа црвено-црните и тоа убедливо. Токму сезоната ја отворивме на истиов терен, кога славевме со резултат 1:4, додека на теренот на Академијата победија избраниците на Тодоровски со резултат 5:0.Без разлика на исходите од последните неколку кола, оваа генерација на Вардар веќе успеа да ја осигура шампионската титула, сепак цел и желба е сезоната да се ззаврши без ниту еден пораз.

Пионерите на Вардар и Ренова оваа сезона одиграа исто така два натпревари. Првиот меч одигран во Тетово во есенскиот дел заврши со нерешен резултат од 1:1., додека на домашен терен, славеше екипата на Вардар, високо со 3:0. Пионерите на Вардар ги загубија шансите за трофејот во лигата, но затоа се единствената генерација од повозрасните која успеа да обезбеди пласман во финалето на националниот куп.