Home > ФК Вардар > У-18 > Работнички подобар од Вардар, во кадетското фудбалско дерби
Работнички подобар од Вардар, во кадетското фудбалско дерби

Утрово на теренот во населбата Јане Сандански се одигра градското фудбалско дерби во рамките на 23.коло од кадетската Супер-лига, на кое се сретнаа екипите на Вардар и Работнички. Поуспешни беа романтичарите кои славеа со резултат 2:3.

Тренерот Петрески стартуваше со следниве 11-сетмина: Китановски, Николов, Митревски, Ѓурковски, Манасиевски (c), Цури, Ристовски, Спировски, Демири, Ангелковски, Трајановски.

Иако Вардар прв успеа да го отвори резултатот, сепак на крајот бевме поразени, што беше вкупно 12.пораз сезонава за вардаровите кадети. Црвено-црните успеаа да поведат во 38 минута со голот на Матеј Николов, но на минута пред крајот на првиот дел, гостинската екипа успеа да го израмни резултатот на 1:1, со голот на Димитар Тодоровски.

Во вториот дел, екипата на Работнички направи целосен пресврт, откако по само 3 минути игра успеа да поведе за прв пат на мечот, со голот на Никола Андрески, за предност од 1:2. Вардар не се откажа, напаѓаше, а тоа доведе со израмнување на 2:2, откако противничката мрежа ја погоди Давид Ристовски. Сепак не издржавме барем да освоиме бод, се играше 77 минута кога противникот преку Давид Тошевски ги постави конечните 2:3 на овој дуел од кадетската лига.

Во игра влегоа уште и Зендели, Мирчевски и Попоски.