Thursday ,09 December 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Вардар со победата во Велес се искачи на 6.место на табелата
Вардар со победата во Велес се искачи на 6.место на табелата

Вардар со победата во Велес се искачи на 6.место на табелата

Вардар имаше успешно 12.коло во ПМФЛ, откако на гостувањето во Велес успеа да освои три бодови. Момците на најдобар можен начин го честитаа роденденот на Васоски, забележувајќи победа изразена со резултат 0:2. Стрелци на головите беа Попзлатанов и Цветаноски.

Комплетни резултати од 12.коло во ПМФЛ: 

Шкендија – Шкупи  1:1

Работнички – Македонија Ѓ.П  1:3

Силекс – Беласица  0:1

Академија Пандев – Пелистер  3:2

Борец – Вардар  0:2

Струга ТЛ – Ренова  1:0

Со овој триумф, црвено-црните се искачија на шесттото место на табелата. Интересно по 12 одиграни кола, шампионот на Македонија има скор од четири победи, исто толку нерешени резултати и порази.

Како изгледа табелата во ПМФЛ

pmfl