Monday ,11 December 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > (ФОТО) Вардаровите генерации “2005“ и “2006“ се освојувачи на првиот меморијален турнир “Ѓорѓи Стојков-Пивка“

(ФОТО) Вардаровите генерации “2005“ и “2006“ се освојувачи на првиот меморијален турнир “Ѓорѓи Стојков-Пивка“

Овие два дена на теренот со вештачка трева во градот Штип се одигра меморијалнот турнир во чест на “Ѓорѓи Стојков-Пивка“, кој е поранешен голман на Брегалница. На турнирот учествуваа вкупно усм екипи поделени во две возрани генерации, родени “2005“ и “2006“ година. На него учество земаа и екипите на Вардар во двете категории. Инаку турнирот го организираше Мал Ајак, кој беше последен клуб во тренерската кариера на познатиот “Пивка“, каде работеше како тренер на голманите. Двете наши генерации победија во финалето и станаа освојувачи на првото издание на овој турнир, кој се очекува во наредните години да прерасне во традиција

Во големото финале, избраниците на Игор Кралевски од генерација “2005“ ја победија екипата на Брегалница. Конечниот резултат на овој напревар гласеше 5:2. Одличен меч одигра Филип Јовановски кој постигна дури четири голови, додека еден беше дело на Давор Серафимов. Третото место во оваа генерација е за екипата на Марек од Бугарија, која беше наш противник во вчерашниот ден, кој го совладавме убедливо (13:1).

 vardarfans-naslovna

По одигрување на финалниот натпревр во оваа генерација беа доделени и поединечни награди. За најдобар стрелец е прогласен Филип Јовановски, кој на турнирот постигна 6 голови, додека за најдобар играч е прогласен стоперот на Вардар, Давор Серафимов.

vardarfans-jovanovski vardarfans-serafimov

Триумф во големото финале забележа и генерацијата“2006“ на Филип Арсовски, која во финалниот дуел беше подобра од екипата на Марек од Бугарија. На овој меч славевме убедливо со резултат 7:0. Уште по првото полувреме ја обезбедивме победата, кога имавме водство од 5:0. Давид Голубов постигна хет-трик, додека по еден беа дело на Марко Николовски, Дарко Сековски, Олег Трифуновски и Стефан Коловски.

 vardarfans-2006

Признание за најдобар играч на турнирот во оваа генерација, доби капитенот на Вардар, Дарко Сековски. 

19247834_1375242289189280_2454118478186343936_n 19399322_1375242509189258_8792977538189746528_n

На промоцијата во хотел “Изгрев“ двете Вардарови генерации со тренерите добија книга, во чест на голманот “Ѓорѓи Стојков-Пивка“.

19458003_10213210752248335_1724446937_n